تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px
استاد بیژن بهادری کشکولی (متولد ۱۳۰۷ - ایل قشقایی) نقاش جاذبه های ایل
او هنر نقاشی را براساس غریزه شخصی و علاقه شدید ، به طور تجربی آموخته است. بهادری كشكولی در ایام كودكی و نوجوانی در ایل، با سنگ ریزه روی تخته سنگ ها تصویر كبك ، باز، شتر و آدم ها را نقش 
می زد. بعدها ، تصاویرش را برروی كاغذهای سفید و آبی پیچیده بر كله قندهای بلژیكی كه فروشندگان دوره گرد به ایل می آوردند ، نقاشی می کرد . آموزگار شد و سال ها برای باسواد كردن كودكان ایل قشقایی وقت صرفكرد و در این راه از جمله نخستین كسانی است كه با "استاد محمدبهمن بیگی"، بنیانگذار آموزش عشایر ایران ، در راه های صعب العبور و اغلب با پای پیاده برای تدریس به مدارس عشایری همت گمارده است. او می گوید : نقاشی های من زندگی ایل را روایت می کنند. عاشق نقاشی بودم. در ایل وسایل و امکاناتی نبود. حتی یک مداد سیاه. رنگ نبود و از شیره گیاه بلوط استفاده می کردم. رییس ایل مان، آدم فرهنگ دوستی بود، تلاش کرد تا نقاش خوبی شوم . من را به مدرسه فرستاد و توانستم فارسی حرف بزنم. او من را به محمد بهمن بیگی معرفی کرد. معلم هنر شدم و به بچه های ایل نقاشی و خط درس دادم.
بیژن بهادری کشکولی از قوم نگارانی است که زندگی و فرهنگ ایل قشقایی را به تصویر کشیده و آثار او تاکنون در نمایشگاه های متعددی در ایران، فرانسه، انگلستان، هلند و ترکیه به نمایش گذاشته شده است. تمامی موضوعات و تصاویر مورد علاقه او برگرفته از فضای زندگی ایلی است: 
صحنه های عادی روزمره مثل پشم ریسی، پختن نان، دوشیدن شیر، شكار، جنگ و صلح، عروسی، آشتی، كوچ و ییلاق و قشلاق... دشت های فراخ، كوه ها و بوته زارها، رودخانه ها و چشمه ها و بلوط زارهای مسیر راه از شرق و غرب و شمال و جنوب فارس، عرصه تصویرگری این هنرمند بوده است. او با دقتی حیرت آور و صداقتی مثال زدنی نگاه جست و جو گر، تیزبین و دقیق خود را به هرچیز آشنایی خیره كرده، آن را تبدیل به یك اثر صمیمانه و ماندگار كرده است. توجه به حیوانات و نقش و اهمیت حیوانات در زندگی ایلیاتی، از نكات درخور توجه آثار بیژن بهادری كشكولی است. در زندگی ایلی، حیوانات اهلی مثل سگ، اسب، الاغ، شتر و گوسفند و مرغ و خروس نقشی الزامی و حیاتی دارند، همانطور كه زندگی ایلی سایه به سایه با حیات حیوانات وحشی مثل گراز و گرگ و روباه و خرس و مار و كبك و باز... در جریان است. دنیای عشایری و ایلی، دنیایی سرشار از رنگ است. در واقع «رنگ» و «نقش» در زندگی ایلی حضوری غیرقابل انكار دارند.
شاید ایل با تكیه بر نقش و رنگ، حضور فرهنگی، ذهنی و انسانی ،خود را به طبیعت خام و وحشی دیكته می كند. رنگ های شاد و درخشان بیانگر خلوص و سرخوشی زندگی ایلی است كه حاصل رابطه مستقیم آنها با طبیعت و فضای پیرامون است. تبلور چنین امری را در نقوش پارچه ها، دست بافته ها، زیراندازها و رواندازها، اشیا و عناصر مورد استفاده آنها، می توان دید. همه این عوامل موجب شده است كه فضای آثار او، فضایی روشن، سرزنده و سرشار از روح زندگی باشد. آثار بیژن بهادری كشكولی، تصویر روح زنده و پویای زندگی میلیونها قشقایی ایرانی و آداب و رسوم و سنت های زیبای آنهاست. بهادری كشكولی، بیش از نیم قرن وقت خود را صرف ترسیم زوایایی كرده كه به تدریج با اسكان عشایر در حال فراموشی است. خوشبختانه فرزندان ایشان هم همچون پدر ، بهره فراوان از این موهبت خدادای به ارث برده اند و گویی که راه پرافتخار و جاودانه پدر را می پیمایند. — تحقیق و نگارش: (نادرنامداری قره قانی Nadernamdari@yahoo.com)
banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه