تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px
زندگی نامه خانم فاطمه نرّه ای
--------
------------------------------------------------------------------------
وی سال های متمادی فاصله سمیرم تا گچساران را با ایل گذراند. پدرش از معتمدین طایفه دره شوری از ایل قشقایی و مادرش از اساتید ماهر هنر های اصیل عشایری بود. تحصیلات را در مدارس سیار عشایری آغاز کرد. از دوازده سالگی مشغول یادگیری و بافتن شد و همزمان با انقلاب اسلامی موفق به اخذ دیپلم گردید. کلیه دست بافت های قشقایی، اعم از جاجیم، انواع گلیم، گبه، فرش و کاربرد مختلف آنها را در حد یک استاد فرا گرفت و همواره در بافته های خود، تنوع، ابتکار و خلاقیت های جدیدی در نقوش و رنگها به کاربرد. در بهار سال 1376 همسرش را در یک سانحه رانندگی از دست داد و شخصا عهده دار امور زندگی و تربیت فرزندانش شد. 
در مراجعه به سازمان فنی و حرفه ای استان اصفهان برای گرفتن مدرک مهارت گلیم و فرش، به عنوان مربی پذیرفته شد و مشغول به آموزش گردید. پس از طی آزمون های تئوری و عملی، موفق به دریافت مدارک مهارت گلیم درجه 1 و 2 ، مهارت فرش و تائیدیه مهارت رنگرزی سنتی و مدرک مربیگری گردید و مدیریت آموزشگاه و برپایی نمایشگاه های صنایع دستی را کسب کرد و به عنوان داور و مربی المپیاد مهارت گلیم بافی کشوری برگزیده شد. 
ارایه آموزش در سازمان فنی و حرفه ای، راه اندازی کلاس های آموزشی گلیم و گبه بافی برای نابینایان مرکز فاطمه الزهرا اصفهان و آموزش مربیان این نابینایان، تشکیل شرکت تعاونی تولیدی "گزل بافت" به همراه 25 نفراز بافندگان قشقایی در سال 1387 به منظورپاسداشت واشاعه هنر و فرهنگ اصیل عشایری قشقایی، ایجاد اشتغال برای بانوان سرپرست خانواده و افراد کم درآمد، همکاری و ارتباط نزدیک با هنرمندان، جمع آوری تجارب زنان سالمند و گمنام ایل در زمینه صنایع دستی و انتقال دانش به بانوان جوان، برگزاری دوره های آموزشی برای دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان و سازمان صنایع دستی ، شرکت مستمر در نمایشگاه های بین المللی، نمایشگاه های فرش و صنایع دستی در تهران، اصفهان و سایر مراکز استان ها بخشی از تلاش های ارزشمند ایشان است.
احیاء گلیم های ظریف، احیاء گلیم های سوزنی در دو نوع گل برجسته و پیچ کامل و بافت آن به صورت خط نویسی و گردبافی ، احیا مشکل ترین جاجیم بافی قشقایی و به ویژه ابتکار ایشان در تبدیل صنایع دستی عشایر به عنوان روتختی، رومیزی، پرده، رومبلی، تابلو، کوسن، کاربرد گلیم و چرم در روی گلدان و دیگر ظروف تزیینی ، ساک و کیف دستی، چمدان و پرده های آویز و.. ستودنی است که موجب اشتغال زنان ایل را فراهم نموده و تا کنون دستاورهای خود را به دفعات در نمایشگاه های داخلی و خارجی ارایه و مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفته است.
دریافت تعداد پرشماری لوح تقدیر، گزینش به عنوان شرکت تعاونی نمونه استان اصفهان، دریافت مهر اصالت از سازمان بین المللی یونسکو، انتخاب به عنوان مربی آموزشی، کارآفرین، بافنده و هنرمند نمونه، ارزیابی مهارت هنری ایشان به عنوان کارشناس و کارشناسی ارشد، عضویت در تشکل بانوان کار آفرین کشور بخشی از افتخارات ایشان است. مادری نمونه که با پشتکار و تلاش خستگی نا پذیر به هنرمند، مربی و کار آفرینی نمونه نیز تبدیل شد. در آذرماه 1388 در فرهنگستان هنر از ایشان تقدیر و تجلیل شد.
( تحقیق و نگارش:نادرنامداری قره قانی
Nadernamdari@yahoo.com )banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه