تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px
زندگی نامه هنری استاد فرود گرگین پور
--------------------------------------------------------------------------------

استاد فرود گرگین پور (آهنگ ساز و استاد موسیقی)
خانواده ی هنرمند گرگین پور، از چهره های شاخص موسیقی و هنرمندانی پر آوازه در جنوب ایران به ویژه در میان عشایر است. همه، موسیقی قشقایی را با نام این خانواده می شناسند. مرحوم حبیب خان، بزرگ خانواده، از نوازندگان چیره دست و آخرین بازمانده از نسل استاد داوود نکیسا است که در نواختن سه تار بی نظیر بود و مشوق فرزندانش گردید.
فرود، فرزند بزرگ حبیب خان، سرآمد موسیقی دانان ایل است و در نواختن ویولون، کمانچه و پیانو، اسطوره است
او می گوید: با آهنگ ساربان ها، چوپان ها، عاشیق ها و چنگی ها، به عشق خودم و تشویق پدرم پا در این عرصه نهادم. در هفت سالگی آکاردئون می نواختم و در ده سالگی ویولن را. تمام موسیقی را با گوشهایم آموختم. گوشهایم شد چشمهایم و آهنگسازی می کردم. تمام زندگیم آمیخته و انباشته موسیقی است با ویولُون و پیانو موسیقی ایل را می نوازم. روشن ضمیری است که به لحاظ استعداد و هوش خدادادی فراوان در مدت دوسال، شش کلاس ابتدایی و در مدت دو سال دوره دبیرستان را به اتمام رساند.
موسیقی را در ابتدا با نی لبک از ساربان های ایل که شبانه کشیک می دادند فرا گرفت. در11 سالگی به شیراز آمد و به یادگیری ویولن پرداخت و در بر نامه های موسیقی رادیو شروع به فعالیت کرد. او در سال ۱۳۵۲ از دانشگاه شیراز در رشته زبان و ادبیات فارسی فارغ التحصیل شد و سپس در سال ۱۳۵۴ با ورود به دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران از تجارب استادانی نظیر نورعلی خان برومند ، علی اصغر بهاری ، محمدرضا لطفی بهره مند گردید . بدیعی درباره او گفته ، گرگین پور تنها شاگرد من است که به او حسادت میکنم و بهاری نیز از او تمجید کرده است.
وی در سال ۱۳۵۸ در رشته موسیقی فارغ التحصیل شد . وی در مسابقات سراسری موسیقی کشور که قبل از انقلاب هر ساله برگزار می شد در سال ۱۳۵۶به مقام نخست نوازندگی ویلن در کشور دست یافت و بعدها در سال ۱۳۷۲ در بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر نیز مقام نخست نوازندگی کمانچه کشور را از آن خود ساخت .
علاوه بر نوازندگی، از 18 سالگی برای ارکستر زنده یاد مرتضی حنانه، ساختن آهنگ را آغاز کرد. وی در طول فعالیت های هنری با استادان بزرگ نواحی و سنتی ایران زمین همکاری نزدیک داشته و برای تعدادی از بزرگان موسیقی کشور هم آهنگ هایی ساخته که منتشر شده اند ولی متاسفانه عموم نمی دانند آهنگساز این اثرها چه شخصی است .
و ازهمان زمان به جمع آوری موسیقی قشقایی و آهنگ های محلی پرداخت. او به مدت چهل و اندی سال عاشقانه در راه اعتلای فرهنگ موسیقی اصیل قشقایی زحمات زیادی را متحمل شد و به تدوین و گردآوری آهنگ های قشقایی که در حال فراموش شدن بودند پرداخت . نغمه ها و آواها، لالایی ها و هرچه را که بود جمع کرد و با الهام از مقام های قدیمی قشقایی و آذربایجانی به آنها نظم بخشید و در قالب یک دوره کاست و سی دی منتشر کرد.. لیسانس ادبیات و موسیقی و شغل دبیری و نوازندگی پیشه این استاد موسیقی شد. ادیبی کم نظیر که نوای موسیقی او سحر انگیز است. برادرانش؛ دکتر فرهاد - اکاردئون، مصطفی- تار و سه تار و الله قلی و غلام علی در زمینه تنبک و نقاره فعالیت دارند. کنسرت های متعدد ایشان در تالارها، فرهنگسراها و مراکز استانی و در مناطق مختلف همواره با استقبال بی شماری روبرو می گردید و به دفعات مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفته است
از آثار دیگر ایشان می توان به اثر جاودانه ۱۳۵۴ با همکاری محمد حسین کیانی ، کاست شماره ۱ترکمن صحرا سال ۱۳۵۸ ، هجران ، کوراغلو ، مجموعه آلبوم ۶ کاسته موسیقی قشقایی منتشر شده توسط انجمن موسیقی ایران ......و تعداد بی شماری از نواخته های خصوصی وی که در دسترس علاقه مندان قرار دارد. و همچنین اجراهای متعدد کنسرت هایی که در شهرهای مختلف مانند شیراز ، اهواز ، گچساران ، تهران و ..... به روی صحنه برده .
متاسفانه سال هاست که بیماری ، استاد را رنج می دهد و این روزها اوقات استاد به معالجه بیماری و استراحت می گذرد. انشاالله به زودی شاهد رفع کسالت استاد و همچون گذشته او را در صحنه های موسیقی سالم و شاداب نظاره گر باشیم .
(
با سپاس ویژه از همکاری دوست خوبم استاد برزو طیبی پور 
تدوین و نگارش  نادرنامداری قره قانی Nadernamdari@yahoo.com)

banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه