تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px
زندگی نامه هنری استاد حبیب الله خان گرگین پور
--------------------------------------------------------------------------------
در سال 1296 در ایل قشقایی به دنیا آمد . عشق و علاقه وافر او به موسیقی در کودکی ، والدینش را بر آن داشت تا او را نزد استاد داوود نکیسا ، استاد بزرگ موسیقی ایل قشقایی به فراگیری موسیقی بگمارد . البته این ماجرا بسیار شنیدنی ست.
او سال ها تلاش کرد و به لطف آن استاد بزرگ هر آنچه می بایست و می توانست آموخت ، مشق نمود و نواخت تا بدان حد که در نوازندگی سه تار سبک مخصوص به خود را پایه ریزی کرد .
وی نزدیک به هفتاد سال هر آنچه را که با زحمت و مرارت فراوان آموخته بود تا آنجا که مقدور بود ، مقام های اصیل ایل ، این میراث کهن فرهنگ را به امانت نگهداری و به هنرمندان با ذوق ایل تقدیم نمود . 
ایشان بدون شک یکی از مشعل داران و چراغ افروزان دودمان موسیقی مقامی قشقایی است چرا که همت والایی در حفظ و اشاعه و اعتلای موسیقی مقامی قشقایی از خود نشان دادند. همچنین به طور مستقیم و غیر مستقیم شاگردان زیادی را تربیت نموده است .
شاگردان برجسته ای همچون فرزندان خویش استاد فرود گرگین پور و دکتر فرهاد گرگین پور ، غلامعلی گرگین پور ، نصرالله جهانگیری ، ابراهیم کهندل پور ، مسعود نامداری قره قانی ، برزو طیبی پور ، محمد جاویدی ، ارسلان میرزائی و پیران درخشان و ..... همگی از سبک آن استاد بزرگ پیروی نموده اند .
آن استاد بزرگ در طول عمر پربار خویش با هنرمندان بزرگی همچون داوود نکیسا ، سلیمان نکیسا ، منصور خان بهمنی ، محمد قلی خورشیدی ، محمد حسین کیانی ، تهمورث کشکولی و استاد گنجی و ..... همکاری نموده و آثار گران بهایی را به یادگار گذاشته اند . وی پس از عمری تلاش بی وقفه در راه اعتلای موسیقی مقامی قشقایی ، سرانجام در تاریخ 27 مهرماه 1386 دیده از جهان خاکی فرو بست. . (با سپاس از دوست خوبم استاد برزو طیبی پور که قبل از چاپ کتابشان مطالبی را در اختیار ما قردادند.) 

تحقیق و نگارش
: ( نادرنامداری قره قانی Nadernamdari@yahoo.com )

banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه