تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px

زندگی نامه هنری استاد محمد حسین کیانی
--------------------------------------------------------------------------------
در سال
۱۲۹۵ در ایل قشقایی متولد شد. از همان کودکی از صدایی زیبا برخوردار بود به طوری که بنا بر روایت خودش از سن ۸ سالگی در مجالس بزرگان آواز می خوانده . او با پیروی از سبک و سیاق خوانندگان بزرگ پیش از خود ، همچون حسین قلی خان صمصام و استفاده از تجارب دیگر استادان نظیر داوود نکیسا ، سلیمان نکیسا ، حبیب خان گرگین پور ، هادی نکیسا و ..... به دامنه معلومات خود افزود و بعدها با دخل و تصرف هایی که در اجرای تحریرها و مقامات قشقایی انجام داد در آواز برای خود سبکی منحصر به فرد ایجاد کرد . 
لطافت صدا ، دامنه صدای بالا ، پر حجم ، وسیع ، رسا و دارای طنین و زنگ ، انتخاب درست شعر و مناسب با مضمون آهنگ ، اجرای به موقع تحریرهای زیبا ، پرتوان و بسیار پیچیده و فنی و منحصر به فرد ، با فراز و فرود به موقع ، از ویژگی های صدای استاد محمد حسین کیانی بود که به جرات می توان اذعان داشت ، ایشان یگانه خواننده قشقایی صاحب سبک بوده که تاکنون کسی را یارای تقلید از این هنرمند بزرگ نبوده است .
وی در سال های
۱۳۴۶ تا ۱۳۴۹ با رادیو شیراز همکاری نمود و حاصل کار ، مجموعه هایی با سه تار و ویلون استاد هادی نکیسا تولید شد که در آرشیو رادیو موجود است و بعضی از همان آثار در دسترس عموم قرار دارد . از آثار دیگر استاد می توان به اثر جاودانه ۱۳۵۴ با همکاری استاد فرود گرگین پور و آلبوم دو کاسته ایلیاد با همکاری هنرمند ارزنده و نام آشنای ایلمان برزو طیبی پور اشاره نمود . مجموعه ای از اجراهای ایشان توسط بانو پروین بهمنی گردآوری و طی یک سی دی ارزشمند توسط خانه موسیقی منتشر گردید.
وی چند بار در جشنواره های موسیقی نواحی مثل جشنواره کرمان دعوت و برگزیده شده و از ایشان تجلیل شد. 
استاد کیانی در سال های آخر عمر پر بار خویش در چندین جشنواره و کنسرت در شهرهای مختلف مانند گچساران ، هفتگل ، اهواز ، شیراز ، کرمان ، تهران ، تبریز و ارومیه شرکت نمودند و با وجود کبر سن در تمی اجراها بسیار مقتدرانه ظاهر شدند و اجراهای موفقی را به نمایش گذاشتند و همگان را به تحسین واداشتند . استاد علاوه بر آواز قشقایی ، عشق و علاقه و مهارت عجیبی در شاهنامه خوانی داشتند و در اکثر جشنواره ها و فستیوال ها بخشی از برنامه های خود را به شاهنامه خوانی اختصاص می دادند . کیانی علاوه بر هنر موسیقی به سجایای اخلاقی بی شماری آراسته بودند. انسانی پاک ، بی آلایش ، سخاوتمند ، دارای طبع بلند و عزت نفس زیاد ، شریف ، مهربان و صمیمی ، دوست داشتنی ، به طوری که با هر کس یک بار برخورد می کرد شیفته او می شد . سرانجام استاد در بیست و هشتم فروردین 1388 از این دنیای خاکی چشم فرو بست و به دیار باقی شتافت . اما کمتر کسی را در ایل میتوان یافت که یاد ایشان را در سینه نداشته باشد و صدای آسمانی وی را با خود زمزمه نکند. یادشان گرامی باد .
( با سپاس از دوست عزیزم استاد برزو طیبی پور ) 
( تدوین و نگارش : نادرنامداری قره قانی
Nadernamdari@yahoo.com )banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه