تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px

زندگی نامه محمد ناصر صولت قشقایی
--------
------------------------------------------------------------------------

محمد ناصر صولت قشقاییمعروف به ناصر خان فرزند ارشد صولت‌الدوله قشقایی است. او، از ایلخان‌های ایل قشقائی و از سیاست‌مردان دوره پهلوی تا قبل از کودتای 28 مرداد 1332 بود.

زندگی سیاسی

ناصرخان قشقایی مدتی ایلخان ایل قشقایی بوده‌است. علاوه بر این، او در انتخابات چند دوره از مجلس شورای ملی به نمایندگی و وکالت مجلس شورای ملی در زمان پهلوی اول رسید. وی همچنین در ابتدای حکومت پهلوی دوم به مجلس سنا نیز راه یافت و تا زمان انحلال مجلس سنا در سال 31 در پی جریانات ملی شدن نفت سناتور فارس بود. او پس از فرار از تبعیدگاه خود در زمان رضا شاه در زمان۱۳۲۰تا۱۳۳۲قدرتمند ترین فرد در فارس بود و به اقتدار مجدد ایل قشقایی همت گمارد و در همین راه امتیازاتی هر چند اندک را در وحله اول برای ایل خود و سپس فارس بدست آورد.

وی در جریان نهضت ملی شدن نفت از مصدق حمایت کرد و از حامیان جبهه ملی بود. پس از کودتای ۲۸ مرداد، همچون برادرانش (ملک منصور خان، محمدحسین خان و خسروخان)، در حالی که مورد غضب محمد رضا شاه پهلوی قرار گرفته بود با کمک سپهبد زاهدی که با وی از زمان پدرش آشنایی دیرینه داشت جان سالم به در برد و موفق به خروج از کشور شد و در حقیقت به خارج از کشور تبعید شد. پس از آن تمام اموال و داراییهای وی که باغ ارم شیراز و املاک زیادی را شامل می شد مصادره و توقیف شد.وی به دلیل سکونت فرزندانش در آمریکا پس از مدت کوتاهی اقامت در اروپا به آمریکا مهاجرت کرد و به زبان خودش که در مصاحبه با حبیب لاجوردی در تاریخ شفاهی ایران که مصاحبه ای مفصل و نزدیک به 8 ساعته از ایشان موجود هست ؛همچنان به مخالفت با شاه ادامه می دهد وی بعدها همچنین ازطریق دوستان فعال در جبهه ملی با تماس با انقلابیون و خمینی به طرفداران انقلاب ملحق می شود و در زمان نخست وزیری شاپور بختیار در دیماه1357 زمانی که شاه هنوز در ایران بوده بعد از 25 سال تبعید به ایران مراجعت مینماید . با توجه به شلوغی اوضاع و تب انقلاب در ایران با حمایت شاپور بختیار به وطن وارد و با حمایت او از دستگیریش در فرودگاه جلوگیری می شود و به میان ایل خود بازگشته و به مبارزه و تبلیغ علیه پهلوی و پشتیبانی از خمینی و حمایت از انقلاب 57 ادامه میدهد. بعد از انقلاب به دلیل کینه ی قدیمی کومونیستها و گروههای چپ از جمله حذب توده و سابقه مخالفت با آنها همچنین گروه مجاهدین خلق که در اوان انقلاب از اطرفیان خمینی بودند ابتدا با عدم تصویب اعتبارنامه برادرش خسرو خان و دستگیری او که به نمایندگی مجلس اول بعد از انقلاب رسیده بود و این امر باعث نا آرامیها و اختشاشاتی در شیراز توسط قشقاییها شد و در نهایت موجب آزادی او شد مورد سوء ظن و هراس خمینی قرار میگیرد و به دلیل تحریک این گروهها باهدف قدرت نیافتن و انسجام مجدد او و ایلش در جنوب که همواره اهمیت بسزایی داشت ؛ناگذیر با حکومت جمهوری اسلامی درگیر شده و با همت پاسداران در از میان بردن وی و ایل او که سوابق قدرتطلبانه ای در فارس داشتند در همان اوایل انقلاب به ضد انقلاب تبدیل شده و طی زد و خوردهای مسلحانه در اطراف شیراز و فیروز آباد در نهایت با توجه به چنددستگی در ایل قشقایی و نداشتن نیروی لازم اردوی او در هم شکست و با صادر شدن حکم اعدام او و خسرو خان برادرش از سوی دادگاه انقلاب شیراز و همچنین مرگ نابهنگام پسر بزرگش عبداله خان که در آمریکا تحصیلات پزشکی داشت و در اردوی او به مبارزه مشغول بود ناگذیر مجبور به ترک مخفیانه از ایران به ترکیه و مجددا به آمریکا شد .خسرو خان قشقایی هم که در کوهها مخفی بود به دلیلی نا معلوم به شیرازآمده و با خیانت یکی از نزدیکان دستگیر و چندی بعد در فیروز آباد در میان ایل خود تیرباران می شود.

کتاب «سالهای بحران» خاطرات روزانهٔ وی به تصحیح نصرالله حدادی در سال ۱۳۶۶ چاپ شد.

مرگ

خان قشقایی در سن 84 سالگی نا امید از دیدن روی آزادی در وطن باز به تبعید اجباری تن داد و اینبار پیر و بیمار به همت و ایده ای مفید و تاریخی تنها دو ماه مانده به عمرش در بهمن ماه 1362مصاحبه ای صوتی و مفصل با حبیب لاجوردی که در پروژه ای ماندگار بنام " تاریخ شفاهی ایران " که با پشتیبانی دانشگاه هارواد صورت گرفت شرح حالی مبسوط از زندگی و خاطرات خود را بیان مینماید که بهترین مرجع و منبع برای آشنایی باوی می باشد. وی در اواخر سال ۱۳۶۲ شمسی در ایالات متحده آمریکا در شهر لاس وگاس درگذشت. از محل دفن وبازماندگان او اطلاع دقیقی در دست نیست و از کسانی که در این زمینه اطلاعی دارند درخواست میشود یاری رسانند .

منابع

  • سالهای بحران، خاطرات روزانه محمد ناصر صولت قشقایی از فروردین ۱۳۲۹ تا آذر ۱۳۳۲، نصراله حدادی، ۱۳۶۶ شمسی
  • سایت گچسارانی
  • درنگی بر کودتای ۲۸ مرداد و قشقایی‌ها
  • تاریخ شفاهی ایران بر گرفته از مصاحبه ناصر خان قشقایی با دکترحبیب لاجوردی از دانشگاه هاروارد .
banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه