تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px
زندگی نامه هنری استاد تهمورث خان کشکولی
--------------------------------------------------------------------------------

http://www.niloblog.com/allup/images/y5xf0a57j2iaft8i38uo.jpg

    در بیست و دوم بهمن ۱۳۱۹ در ایل قشقایی متولد شد. موسیقی را از کودکی شروع نموده و سپس با پیروی از خوانندگان پیشکسوت همچون استاد محمد حسین کیانی و محمد قلی خورشیدی و مخصوصا محمود خان اسکندری کشکولی به معلومات موسیقی مقامی خود افزود . کشکولی که از صدای بسیار رسا و زیبایی برخوردار بودند خیلی زود به شهرت رسیده و طرفداران بسیاری پیدا نمودند. از آنجا که در مناطق سردسیر و ییلاقی دارای املاک کشاورزی بودند و در مجاورت مردم نیک بویراحمد می زیستند ، به زبان و فرهنگ و موسیقیی بویر احمد ، آشنایی و اشراف کامل داشتند . 

    وی در طول فعالیت هنری خود با استادان بزرگ و به نامی همچون استاد گنجعلی سلمانی ( استاد گنجی نوازنده بزرگ کرنای قشقایی ) ، استاد هادی نکیسا ، حبیب خان گرگین پور ، فرود گرگین پور و ..... همکاری نموده است و حاصل سال ها تلاش عاشقانه او در راه موسیقی قشقایی آثار گرانبهایی است که از خود به یادگار گذاشته است .

    از آثار وی می توان به اثر جاویدان ، به یاد ماندنی و تکرار ناشدنی آلبوم سال ۱۳۵۸ در ترکمن صحرا با همکاری استادان گنجعلی سسلمانی ، حبیب خان گرگین پور ، فرود گرگین پور و از آثار به ثبت رسیده وی نیز می توان به آلبوم های گدن آغور ائل با همکاری استاد حبیب خان گرگین پور و آلبوم ، داغلار نولدی با همکاری استاد برزو طیبی پور ، درنا وار با همکاری استاد فرهاد گرگین پور اشاره نمود. وی در بیشتر کنسرت های موسیقی قشقایی که در شهرهای مختلف نظیر تهران ، شیراز ، اهواز ، فیروزآباد و گچساران و .... برگزار گردید ،حضوری فعال داشتند . چندین بار در جشنواره های موسیقی نواحی ایران شرکت نموده و دردوره های اولیه جشنواره های موسیقی فجر به عنوان خواننده برتر کشور برگزیده شدند. لازم به یادآوری است که ایشان در واپسین روزهای زندگی پر برکت خویش تصمیم داشتند ، به تکمیل و انتشار اثری که یک سال قبل از آن زمان با همکاری استاد طیبی پور اجرا و ضبط گردیده بود ، بپردازند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد. سرانجام پس از سالها زحمت و تلاش در راه اعتلای موسیقی قشقایی در تاریخ 3 اسفند ماه 1388 به دیار باقی شتافتند و خیل عظیمی از مردم ایل قشقایی و بویراحمد را در سوگ خود داغ دار نمودند. خداوند ایشان را رحمت کند.

    (با سپاس از دوست خوبم استاد برزو طیبی پور )

    تحقیق و نگارش: (نادرنامداری قره قانی)  Nadernamdari@yahoo.com


banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه