تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px

تاریخ تشکیل ایل قشقائی.. [قسمت نوزدهم]

جد ایلخانان قشقائی و چگونگی آمدن آنان به فارس و رسیدن آنان به ریاست ترکان غُز ساکن فارس .
نویسنده: داوود حسن آقایی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی لایک و پیگیری کنید:   http://www.niloblog.com/allup/images/0xov52zxzesdibov577.png   http://www.niloblog.com/allup/images/6bfbfabxuj5huoapbs2.png  http://www.niloblog.com/allup/images/duf3jyn6ms8xnair7ol.png
در مباحث قبلی چگونگی آمدن ترکان غز بفارس را نوشتیم همه با استناد به توادیخ معتبر اکنون به چگونگی آمدن اولاد ایلخان بفارس را شروع میکنیم . هم مستند وهم آنهائی که سینه به سینه به ما رسیده چون در خانواده های ایلخانان و کلانتران نگهداری گذشته ها ، در یاد یکی از رسوم بوده 

برای شناختن جد ایلخانان ( اولاد امیر قاضی شاهلو )
نخست باید ایل قای یا قیائی را بشناسیم

1_ ایل قائی یا قیائی چه ایلی بوده و در کجا سکنا داشته .

ایل قائی یا قیائی جد همان ترکانی است که بعدا سلسله عثمانی را بنیاد نهادند . یوزف فون هامر پور گشتال خاور شناس بر جسته اتریشی و نویسنده کتاب گرانقدر ( تاریخ امپراتوری عثمانی ) می نویسد :

ابتدای دولت عثمانی در اوائل قرن هفتم هجری بود . لیکن تاریخ اجداد عثمان که بنیان این سلیله را نهاد از جدش سلیمان و انتقال ایل و الوس او از جانب مشرق بطرف مغرب شروع می شود که قریب صد سال پیش از عثمان و اوان فتنه چنگیز خان باشد . در اوانی که این رئیس اعظم تاتاریه دولت خوارزمشاهیه که در برابر یاجوج طایفه مغول مانند سد سکندری بود از بیخ و بُن بر انداخت ، سلیمان شاه پسر قیالپ یا کیالپ (kailap )از طایفه قائی یا قیائی که از طوایف آغوز است ، از خراسان جلای وطن کرده با پنجاه هزار نفر از طایفه خود که در حوالی ماهان مسکن داشتند به ارمنیه آمد حول و حوش ارزنجان و اخلاط سکنا گزید که مقارن سال 1224 میلادی و سال 621 هجری باشد . هفت سال بعد از مردن چنگیزخان و شکست خوردن سلطان جلال الدین خوارزمشاهی از علاءالدین کیقباد سلجوقی حکمران قونیه و انقراض دولت خوارزمشاهیه ،سلیمان شاه عزم وطن نموده و با ایل خود عازم خراسان شد و از کنار رود فرات بجانب حلب در حرکت آمد ، هنگام عبور از این رود اسب سلیمان در حوالی (جعبر ) به رودخانه فرات در افتاد و در آب غرق شد . این واقعهدر سال 1231 میلادی مطابق سال 629 هجری وقوع یافت . حال نیز قبر آن پادشاه در حوالی حصار جعبر معلوم است و آنجارا (ترک مزاری ) می نامند .
بعد از سلیمان ایل او منقرض شدند ، بعضی در ارمنستان و بعضی در شام ماندند و برخی بسمت آسیای صغیر رفتند و اولاد آنهارا ترکمانیه شام و روم گفتند ک هنوز هم در وقت تابستان به کوهستان رفته و زمستان را در صحراها قشلاق می کنند . 

از این قسمت خوب توجه کنید .

سلیمان شاه را چهار پسر بود .
1__ سنقر تکین ( سنقر نام یک نوع پرنده شکاری از خانواده شاهین هاست )

2__گون طوغدی یا (دوغدی )

3_ دوندار 

4_ ارطغرل 

سنقر تکین و گون طوغدی عزم وطن کرده به خراسان رفتند . دوندار و ارطغرل با چارصد خانوار از ایل خود بسمت شرقی ارزالروم رفته در ( سورمه لی جوقور )و ( پازان اواسی یا اوباسی سکنا گرفتند (پازان اوباسی ) کوهی است که سر چشمه رود ارس و یک شعبه اصلی فرات از آنجا است که آنجارا رود خانه مراد هم می گویند. 

ما به دوندار و ار طغرل که به سوی آسیای صغیر رفتند و بعدا امپراتوری عثمانی را بنا نهادند کاری نداریم . هرکس که مایل باشد چگونگی حال آنان را دنبال کند به کتاب امپرانوری عثمانی نوشته هامر پور گشتال مراجعه کند .

ما چگونگی حال سنقر تکین و گون دوغدی را که به خراسان بر گشتند دنبال میکنیم.

این دو برادر به ایران بر گشته و در مسکن اصلی خود که ماهان و حوالی ارزنجان باشد مسکن گزیدند . یکصد و پنجاه خانوار از ایل قائی با اینان به ایران برگشتند . ایل قای یا قیائی از مجموعه دوازده طایفه تشکیل می شد که یکی از آنها طایفه قشقری بوده که رئیس آن قاضی از طایفه قشقری بوده. وقتی اختلاف میان برادران افتاد وایل دو دسته شد طایفه قشقری کلا با این دو برادر به ایران بر گشتند (هنوز سرزمینی در آسیای صغیر بنام قشقری وجود دارد ) یاشار کمال نویسنده ترک در پاورقی کتاب ( اربابهای آقچه ساز ) نام دوازده طایفه ایل قای را نوشته که نام یکی از طوایف آن قشقری است .
رئیس این طایفه امیر قاضی بوده ( توجه شود قشقری یک طایفه بوده نه یک ایل )
در آن موقع سلسله آق قویونلو در غرب ایران پادشاهی میکرده و نام پادشاه آن امیر اوزون حسن آق قوینلو بودده آنها در روی پرچم خود تصویر گوسفندی سفید رنگ را میکشیدند . امیر اوزون حسن رئیس طایفه دیگری را که قرا قویونلو نام داشته و جهانشاه نام داشته در جنگی شکست داده و اورا کشته و دو طایفه را با هم متحد کرده و قسمت غرب ایران را به تسخیر کرد ه و حکمت میکرده . بعضی از مورخین بر این اعاقاد دارند که در این زمان قاضی رئیس طایفه قشقری از ایل قای جدا شده و از ماهان و ارزنجان به همدان کوچ کرده وبه تحت امر امیر اوزون حسن در آمده است . باز عده ای از مورخین را عقیده بر این است که وقتی سنقر تکین و گون دوغدی از دوندار و ارطغرل جدا شده و به ایران بر گشتند این گروه ب برای تبلیغ و جدا کردن عده بیشتری برای ملحق کردن خود به هم طایفه های خود میگفتند ( قاچ قایِ ) یعنی فرار کن قائی و به ما ملحق شو . عده ای دیگر را نظر بر این است که وقتی قاضی از گون دوغدی و سنقر تکین جدا شد و به همدان آمد آنها میگفتند (قاچ قایِ ) یعنی قائیهای فراری . عده ای را هم عقیده بر این است که نام قشقائی از روی طایفه قشقری که بعدا چگونگی آن گفته خاهد شد گرفته شده . و گروهی هم میگویند چون اسبان ایشان بیشتر پیشانی سفید بوده واز کلمه (قشقه ) یعنی اسب پیشانی سفید گرفته شده ، که حتمال آن خیلی کم است .
می گویند قاضی فردی لایق و معتبر بوده و در نزد ازون حسن از احترام خاصی بر خوردار بوده است به همین جهت اوزون حسن دختر خودرا به او داده و داماد خود کرده است .
یکی از زنان اوزون حسن بنام ( دیسپینا خاتون ) گرجی و دختر حاکم رومی طرابوزان بوده از این زن دو دختر متولد می شود یکی ینام خدیجه بیگم که ازون حسن اورا به شیخ حیدر پسر شیخ جُنید پسر شیخ صفی میدهد و از او سه پسر به اسامی 
1_ میرزا یعقوب 
2_میرزا ابراهیم
3_میرزا اسماعیل .
متولد می شود میرزا یعقوب و میرزا ابراهیم در جنگ بدست شروانشاه کشته می شود و میرزا اسماعیل به شاهی میرسد و شاه اسماعیل میشود .

دختر دیگرش که نام فرنگی داشته بنام ( مارتا ) به قاضی میدهد که جّد همین ایلخانان می باشد و برای این به آنان شاهلو میگویند که با شاه اسماعیل بعد از ازدواج مارتا با قاضی پسر خاله می شوند. بهمین جهت به آنان شاهلو میگویند . ادامه داردکلید واژه ها : تاریخ تشکیل ایل قشقائی , داوود حسن آقایی , ایلخانان قشقائی , ترکان غُز , اوزون حسن , ایل قائی ,
دسته بندی : بانک مقاله قشقایی , تاریخ ایل قشقایی ,

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در فرندفید ایمیل کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در فیس بوک

banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه