تبلیغات
تبدیل به وبسایت شد!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
count 36x36px

بی تو بهار هم رنگ دگر دارد ...

دل نوشته ای بسیار زیبا در مدح زنده یاد محمد بهمن بیگی
نویسنده: محسن رجایی پناه


این مطلب را در شبکه های اجتماعی لایک و پیگیری کنید:   http://www.niloblog.com/allup/images/0xov52zxzesdibov577.png   http://www.niloblog.com/allup/images/6bfbfabxuj5huoapbs2.png  http://www.niloblog.com/allup/images/duf3jyn6ms8xnair7ol.png
http://axgig.com/images/79710884574363986963.jpg

ای تک ستاره ی تابناک آسمان عشایر، ای اسطوره ی افسانه ها و قصه های ایل، ای یار هماره غمخوار کودکان و مادران نجیب و ای سرچشمه ی جوشان حکمت و معرفت؛ بهمن بیگی!
درود یاران و همگنان و همسنگرانت را چون همیشه با تبسمی آکنده از مهر و صفا پذیرا باش. طلوع فروردینی دیگر را با خیال و اندیشه ی حضور سبز تو پشت سر نهادیم و چون پیکی و پیامی نفرستادی،با سبد سبد گل یاس و طبق طبق معنی احساس، سراندازان و پای کوبان به دیدارت آمده ایم و چون سنت دیرینه که گروه گروه کوچه باغ های معطر و سرسبز پیرامون فرهنگسرای با صفایت را به شوق دیدار طی می کردیم تا از خوان کرم و سحر قلمت ره توشه ای در خور گرفته و نایی و نفسی تازه کنیم.
سالیان دراز، آغاز سال نو را تجسم حضور پربارت، ساده سفره های دلمان را به تک سین "سواد" مزین کردیم تا هزاران بچه ماهی در بند را از فضای تَنگ تُنگ بلورین رها سازیم و گره کور از اندام سبزه ها بگشاییم.
سالیان پیاپی، عاشقان مرامت،شیفتگان کلامت و تشنگان پیامت پروانه وار بر گرد شمع وجودت حلقه زدند تا از تلألو جمال جمیلت حظ  وافر برند و از تبلور اندیشه ی نابت آینه ی خیال را صیقل دهند.
و اینک در طلیعه ی نو بهاری دیگر، باز آمده ایم تا به تو بگوییم: در تمام روزهایی که گرمی حضورت  را در جای جای خانه هایمان احساس می کردیم ، هر روزمان نوروز و فردایمان فرخنده تر از دیروز بود. تا بودی رایحه ی دل انگیز بهار نارنج های نو شکفته و نسترن های سرخ و سپید بدرقه ی راهمان بود. تا تو بودی تا چنین ایامی دامن طبیعت ایل به برکت چادرهای سفید مدارس، رنگ و جلا و لطف و صفایی دیگر داشت. تا تو بودی پا برهنگان و دردمندان قبیله ی ما را غم نان و بیم جان نبود.
ای آسوده خفته در سرای ابدی، همگان می دانند که با تدبیر و خردمندی تو بود "آل"، این موجود موذی و فرصت طلب، برای همیشه از میان ایل رخت بر بست تا عمر خواهران و مادران ما در نیمه راه به پایان نرسد. با حکمت و درایت تو بود که جهل و خرافه پرستی جای خود را به تعقّل و تدبّر سپرد و توانایی سر لوحه کارمان قرار گرفت. با ایثار و فداکاری تو بود که صدها هزار جوان برومند ایلی به سرچشمه ی فیاض علم و معرفت دست یافتند و مدارج عالی علمی و ادبی را با فخر و مباهات به تدریج پشت سر نهادند. از سایه سار وجود تو بود که آرمان شهر تعلیمات عشایر جان گرفت و به  گستره ی همه ی سرزمین ایران بال و پر گشود.
تو بودی که نام "آب بید"ها، "قره قاچ"ها، "سنگ منگ" و "آب نهر"ها را بر سر زبان ها انداختی و به هزاران روستای گمنام کشور نام و نشان و شأن و شوکت بخشیدی. تو بودی که در میان سیاه چادرهای قبایل و طوایف کشور، نماد نور و روشنایی را تاباندی تا سایه ی شوم تاریکی و ظلمت را برای همیشه از سر ما برانی. تو بودی که گوهر گران بهای عفاف و پاکدامنی، این باور دیرینه و ارزشمند ایل را با پاسداری معلّمینی نجیب و شریف از تعرض و هرزه درایان دوره گرد مصون و محفوظ نگاه داشتی.
بهمن بیگی!
ای سیمای جاودانه و ماندگار تاریخ ایل، اینک به تو بشارت می دهیم که پس از سال ها انتظار، رودخانه ی لب خشکیده ی قره قاچ، همان رودخانه ای که تو را از سرزمین رؤیاها و کامرانی ها به آغوش وطن بازگرداند، لبریز از برکات آسمانی شده و پیچان و غران به سوی سیف آباد و مکو و خلیج نیلگون فارس در حرکت است تا یک بار دیگر با نسیم دل نوازش، روح بلند و بیدار تو را شادمان سازد. تا یک بار دیگر ذوق و قریحه شاعرانی شیرین سخن را که با شنیدن اشعارشان به وجد می آمدی، به زایش و سیلان تازه رهنمون سازد. رودخانه ی قره قاچ هم، امسال همچون چشمان پر آب ما در سوگ تو می گرید و خاطرات گذشته اش را مرور می کند تا در درازنای حیات خویش، روزهای هم نشینی با تو را دوباره زنده کند، که او نیز چون ما تاب و تحمل هجران و فقدان تو را ندارد.
در بهار امسال نیز کوه ها سبزپوش، رودخانه ها پرآب، چشمه سارها جوشان، کودکان در جنب و جوش، مزارع سرسبز، روز معلم را در راه و بساط عیش و شاذمانی طبیعت مهیّا و برقرار است. تنها در این بهار دل انگیز و سرور آفرین، با هزاران اندوه و افسوس جای با صفای تو خالی است.
نامت سر سلسله ی نامداران روزگار، روحت بلند جایگاهِ آسمانی و مرامت در ژرفنای تاریخ ماندگار باد؛ ای منادی سپیده دمان.کلید واژه ها : دل نوشته , محمد بهمن بیگی , محسن رجایی پناه , قره قاچ ,
دسته بندی : بانک مقاله قشقایی , مدارس و دانشسرای عشایر ,

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در فرندفید ایمیل کردن این مطلب اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در فیس بوک

banner 240x200px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
count 36x36px
banner 240x200px

نظرسنجی

مخاطب عزیز، محتوا و مطالب وبلاگ قشقایی آنلاین را چگونه ارزیابی می کنید؟


تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه